Uzbecki pilaw

2 min read
  • Mięso (jagnięcina) – 0,5 kg. (może być wołowina lub wieprzowina)
  • Olej roślinny – 0,5 szklanki.
  • Ryż – 2 pełne szklanki
  • Cebula – 2-3 szt.
  • Marchew – 4-5 szt.
  • Zira, sól – do smaku.
  • Przyprawa do pilawu

Jeśli olej nie jest rafinowany, należy go podgrzać i lekko ostudzić, aby nie pryskał podczas dodawania mięsa.

Pokrojone i umyte kawałki mięsa włóż do kotła i smaż na średnim ogniu z obu stron. Podczas smażenia jagnięciny kroimy cebulę na półpierścienie, dodajemy do mięsa i kontynuujemy smażenie przez 5-10 minut.

Aby zapobiec przypaleniu mięsa i cebuli, należy je okresowo mieszać.

Przed gotowaniem pokrój marchewki w paski. Gdy cebula nabierze złotego koloru, włóż posiekane marchewki do kotła i zalej je wrzącą wodą. Posolić i dodać przyprawy lub obrany i umyty berberys, rodzynki i kminek. Przykryć pokrywką i dusić na małym ogniu przez 25-30 minut.

W trakcie przygotowywania bazy ryż kilka razy sortujemy i płuczemy, aż odsączona woda będzie czysta.

Gdy marchewka się ugotuje, dodajemy ryż, wyrównujemy powierzchnię łyżką cedzakową i w razie potrzeby dolewamy wrzącą wodę.

Pamiętaj, że nadmiar wody zamieni uzbecki pilaw w banalną owsiankę ryżową. Dlatego płynu powinno być tyle, aby pokryć ryż na 4-5 mm. Czekamy, aż woda się zagotuje.

Zmniejsz gaz do minimum, szczelnie zamknij pokrywkę i gotuj na wolnym ogniu przez 20-30 minut. Po wyłączeniu kuchenki nie zdejmować pokrywy przez kolejne 10 minut, aby naczynie wypełniło się aromatem przypraw.

Wskazane jest, aby wziąć duże naczynie na pilaw, aby pasowało do naczynia w formie szkiełka. Najpierw układamy ryż, następnie warstwę marchewki i cebuli, a na wierzchu mięso pokrojone w drobną kostkę.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours